Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Irackie bestie: Udaj i Kusaj

10 kwietnia 2020 | Rzecz o historii | Konrad Szelest
Saddam Husajn z synami, z lewej – Udaj, z prawej – Kusaj. Zdjęcie wykonano w 1992 r.
źródło: AFP
Saddam Husajn z synami, z lewej – Udaj, z prawej – Kusaj. Zdjęcie wykonano w 1992 r.
Kusaj i Udaj Husajnowie sfotografowani z bronią w ręku, 29 lutego 2000 r.
źródło: AFP
Kusaj i Udaj Husajnowie sfotografowani z bronią w ręku, 29 lutego 2000 r.

Synowie Saddama Husajna wiedli wygodne, pełne luksusów życie. Pełnili ważne funkcje w aparacie państwowym Iraku bezwzględnie rządzonym przez ich ojca. Choć zasiadali na szczytach władzy, byli zwykłymi przestępcami, zwyrodnialcami i mordercami.

Każdy rodzic chce jak najlepiej wychować swoje dzieci. W przekonaniu Saddama Husajna jego dwaj synowie, Udaj i Kusaj, również zostali wprowadzeni w dorosłość zgodnie z jego wzorcem: mieli być tyranami służącymi „dynastii" założonej przez ich ojca w 1979 r. Historia potomków jednego z najbardziej nieobliczalnych i brutalnych dyktatorów XX stulecia pokazuje, jak makabryczne formy wychowania i szkolenia Saddam zafundował swoim pociechom.

Starszy Udaj (ur. 18 czerwca 1964 r.) i młodszy Kusaj (ur. 17 maja 1966 r.) już w dzieciństwie uczestniczyli w egzekucjach przeciwników reżimu, na którego czele stał ich ojciec. Według dyktatora miało to przygotować młodych chłopców do twardej politycznej walki w przyszłości. Husajn nie chciał, aby jego synowie zaznali kiedyś klęski, tak jak jego przeciwnicy polityczni obaleni w wyniku zamachu stanu z 1979 r. Pomimo najszczerszych chęci zarówno synowie, jak i ich ojciec nie uciekli przed upadkiem i śmiercią, która okazała się nieuchronna.

Psychopata i gwałciciel

Z najróżniejszych relacji, opisów prasowych czy książkowych starszy syn Saddama, Udaj, jawił się jako sadystyczny psychopata, który czerpał przyjemność z zadawania bólu innym. Przypalał swoich znajomych papierosami, dźgał...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11631

Wydanie: 11631

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament